KATEGORIE
09.02.2017 / Profilaktyka /

Schorzenia racic – profilaktyka i leczenie schorzeń racic

Schorzenia racic są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w hodowli bydła mlecznego i przyczyną znacznych strat finansowych dla hodowców.

Według badań zwierzę mające problemy z racicami produkuje nawet o 3 litry mleka dziennie mniej. W wyniku coraz bardziej intensywnego użytkowania zwierząt dochodzi do przeciążenia narządu ruchu krów, co prowadzi do częstszych uszkodzeń i infekcji racic, skóry palców oraz stawów. Krowy cierpiące na schorzenia narządu ruchu są mniej aktywne, większość czasu spędzają leżąc, a od koryta są odpychane przez zdrowe osobniki. W rezultacie spada pobranie paszy prowadząc do zmniejszenia produkcji mleka oraz utraty masy ciała. Konsekwencją schorzeń racic jest również większa podatność na schorzenia metaboliczne, wzrost trudności z ocieleniem się oraz nasilenie problemów z rozrodem.

W wyniku przyrostu rogu racicowego dochodzi do zmniejszenia właściwości amortyzacyjnych racicy oraz do zaburzeń krążenia co sprzyja rozwojowi chorób kończyn. Zapobieganie temu zjawisku polega na regularnym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych racic, do których zaliczamy korekcję racic oraz kąpiele i opryski racic. Poprzez fachowo przeprowadzoną korekcję racic uzyskujemy równomierny podział obciążenia na pojedynczej racicy oraz zmniejszenie przeciążeń szpary międzyracicznej i piętki. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego preparatu stosowanego podczas zabiegu korekcji, gdyż ma on duży wpływ na przywrócenie prawidłowego stanu racicom.

Schorzenia racic – kąpiele profilaktyczne

Skuteczną metodą zapobiegania szerzenia się chorób racic są regularnie przeprowadzane kąpiele. Ważne jest przestrzeganie warunków ich wykonywania. Wanna do kąpieli racic powinna być na tyle głęboka, aby można ją wypełnić roztworem dezynfekującym do poziomu 15 cm. Zapewnia to zanurzenie całej racicy. Dno wanny powinno być wykonane z materiału antypoślizgowego. Długość basenu powinna umożliwić krowie dwukrotne zanurzenie każdej racicy. Po każdym użyciu wannę należy dokładnie umyć. Można ją umieścić w korytarzu powrotnym z hali udojowej, co gwarantuje, że przejdzie przez nią każda wydojona krowa. Liczba zwierząt, jaką można przepędzić, przez przygotowany roztwór jest limitowana jego zanieczyszczeniem.

Powoduje ono obniżenie skuteczności działania preparatu. Ograniczyć ten problem można przeprowadzając, w dodatkowej wannie lub na hali udojowej, kąpiel oczyszczającą racice. Zabieg ten jednocześnie ułatwia substancjom czynnym dotarcie do zmienionych chorobowo miejsc. Roztwór powinien być przygotowany zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu, gdyż zbyt małe stężenie środka nie zapewni oczekiwanego efektu.

Schorzenia racic są źródłem wielu problemów, a cierpiące zwierzęta nie spełniają wymagań produkcyjnych hodowców. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu zjawisku jest prowadzenie profilaktyki.